Funktionsrätt Skåne är en idéburen samarbetsorganisation för Skånes funktionshinderrörelse.

Vårt projekt för nya Öresundståg väcker uppmärksamhet i media. Både Radio P4 Malmöhus och SVT Skåne har gjort inslag om projektet. I båda medierna deltar Anki Celander, FUB, Helsingborg, Landskrona, Höganäs, Bjuv, Svalöv. Anki är en av 15 deltagare i detta projekt. Tillsammans hjälper vi Skånetrafiken att se vad de behöver tänka på för att de nya tågen ska bli tillgängliga även för personer med olika funktionsnedsättningar.

Radio P4 Malmöhus var först ut. De har valt att göra ett kort radioinslag där de berättar om vårt projekt kring de kommande Öresundstågen.

https://sverigesradio.se/artikel/anki-blev-frankord-nu-hjalper-hon-tagen-funkisanpassas

Därefter hakade SVT Skåne på och gjorde ett filmat inslag där Anki Celander åker tåg och berättar om projektet och hur det är att resa med funktionsnedsättningar.

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/helsingborg/hon-aker-tag-med-rullstol-ska-hitta-fel-at-skanetrafiken

Läs mer om projektet

Projekt Nya Öresundståg

Läs mer om vår gemensamma tågresa.

Facebook
LinkedIn
Email

Avslutade projekt

Fredagen den 5 december bjöd vi in till dialogmöte om etik och välfärdsteknik på Scandic i Malmö. Deltagare från 20 medlemsföreningar närvarande, liksom representanter från Lunds universitet, Innovation Skåne, Sjukhus hemma, Begripsam och Medeon.
Funktionsrätt Skåne är på plats på Vitalis konferens för att berätta om hur viktigt det är med användarmedverkan.
Syftet med CareMatrix är att utveckla digitala lösningar som ger bättre och mer samordnad vård. Nu har vi testat apparnas tillgänglighet och användbarhet.
EU-projektet CareMatrix arbetar för att utveckla bättre och mer samordnade digitala lösningar för personer med flera sjukdomar.
Funktionsrätt Skåne
Skip to content