Funktionsrätt Skåne är en idéburen samarbetsorganisation för Skånes funktionshinderrörelse.

Nästa dialogmöte kommer äga rum den 28 mars 2025 i Malmö och ha tema ”Vad kan vi lära från vår historia”. Vi kommer prata om hur synen på personer med funktionsnedsättning förändrats genom historien. Vilka framsteg har vi sett? Vilka bakslag har skett? Hur påverkar detta oss idag? Vilka lärdomar från tidigare intressepolitiskt arbete kan vi använda i vårt nuvarande arbete?

Vi har bjudit in två spännande talare:

  • Margareta Persson, författare till flera böcker om synen på personer med funktionsnedsättning genom historien
  • Ewa Pihl Krabbe, riksdagsledamot (S) med stort intresse för funktionshinderfrågor

Inbjudan har skickats ut till ordförande och postmottagare i våra medlemsföreningar. Vi hoppas att mötet kan locka deltagare från alla våra medlemsföreningar. Har du frågor får du gärna höra av dig till info@funktionsrattskane.se.

Facebook
LinkedIn
Email

Du kanske även vill läsa om:

Genom arvsfondsprojektet Perspektiva inleder Funktionsrätt Skåne och Sus ett nytt samarbete för en mer personcentrerad vård.
Årets dialogmöte i Höllviken hade fokus på vårt nya projekt Perspektiva samt vårt interna projekt Pelarprojektet. Som vanligt var det god uppslutning.
För tredje gången arbetar vi tillsammans med regionen för att göra kallelser till vårdbesök tydligare och mer lättlästa.
EU-projektet CareMatrix arbetar för att utveckla bättre och mer samordnade digitala lösningar för personer med flera sjukdomar.
Funktionsrätt Skåne
Skip to content