Funktionsrätt Skåne är en idéburen samarbetsorganisation för Skånes funktionshinderrörelse.

Den andre februari deltog Thomas P Larsson och Thilia Nyberg i ett halvdags seminarium som arrangerades av MultiHelix. Under seminariet genomförde Thomas och Thilia ett mycket intressant samtal som leddes av Marcelo Rivano Fischer.  I samtalet fick närvarande deltagare lyssna till hur patienter upplever vården och varför det är så viktigt med patientinvolvering. De pratade även om vad det är som behöver göras för att patienterna ska bli hörda i vården, och hur man kan göra i de fall där patienten inte kan eller vill vara en aktiv del av sin vård.

Facebook
LinkedIn
Email

Du kanske även vill läsa om:

Nu kan du lyssna på Thilia Nyberg från Funktionsrätt Skåne i Dagens Samhälles podd Hur?. Avsnittet handlar om hur man kan arbeta med användarmedverkan.
Vi har tagit fram en guide för etik och välfärdsteknik. Syftet med guiden är att ge stöd till etiska diskussioner för alla som utvecklar, inför, arbetar med eller använder välfärdsteknik.
Funktionsrätt Skåne är på plats på Vitalis konferens för att berätta om hur viktigt det är med användarmedverkan.
På Funktionsrätt Skånes årsmöte i Höör den 24 april valdes Lena Landin till ny ordförande.
Funktionsrätt Skåne
Skip to content