Funktionsrätt Skåne är en idéburen samarbetsorganisation för Skånes funktionshinderrörelse.

Nära 200 personer har besvarat vår enkät om hur det är för personer med funktionsnedsättning att resa med Öresundstågen. Svaren ger mycket värdefull kunskap om vad som är viktigt för Skånetrafiken att tänka på när de nu planerar för nya tåg. Personerna som svarat på enkäten representerar 35 olika funktionshinderföreningar och diagnoser,. De visar därför på erfarenheter från ett stort antal funktionsnedsättningar.

Stort tack till dig som svarat på enkäten! Vi är fantastiskt nöjda med att så många svarat och väldigt glada för alla kloka svar. Vi har nu lämnat över alla svaren till Skånetrafiken som tagit emot dem med stort intresse. 

Thomas P Larsson, verksamhetschef på Funktionsrätt Skåne

Diskussioner pågår nu om att fortsätta samarbetet mellan Funktionsrätt Skåne och Skånetrafiken inför upphandlingen av nya Öresundståg. 

Facebook
LinkedIn
Email

Du kanske även vill läsa om:

Nu kan du lyssna på Thilia Nyberg från Funktionsrätt Skåne i Dagens Samhälles podd Hur?. Avsnittet handlar om hur man kan arbeta med användarmedverkan.
Vi har tagit fram en guide för etik och välfärdsteknik. Syftet med guiden är att ge stöd till etiska diskussioner för alla som utvecklar, inför, arbetar med eller använder välfärdsteknik.
Funktionsrätt Skåne är på plats på Vitalis konferens för att berätta om hur viktigt det är med användarmedverkan.
På Funktionsrätt Skånes årsmöte i Höör den 24 april valdes Lena Landin till ny ordförande.
Funktionsrätt Skåne
Skip to content