Funktionsrätt Skåne är en idéburen samarbetsorganisation för Skånes funktionshinderrörelse.

Nära 200 personer har besvarat vår enkät om hur det är för personer med funktionsnedsättning att resa med Öresundstågen. Svaren ger mycket värdefull kunskap om vad som är viktigt för Skånetrafiken att tänka på när de nu planerar för nya tåg. Personerna som svarat på enkäten representerar 35 olika funktionshinderföreningar och diagnoser,. De visar därför på erfarenheter från ett stort antal funktionsnedsättningar.

Stort tack till dig som svarat på enkäten! Vi är fantastiskt nöjda med att så många svarat och väldigt glada för alla kloka svar. Vi har nu lämnat över alla svaren till Skånetrafiken som tagit emot dem med stort intresse. 

Thomas P Larsson, verksamhetschef på Funktionsrätt Skåne

Diskussioner pågår nu om att fortsätta samarbetet mellan Funktionsrätt Skåne och Skånetrafiken inför upphandlingen av nya Öresundståg. 

Facebook
LinkedIn
Email

Du kanske även vill läsa om:

Nu startar Perspektivas första utvärdering. Det är Njurmedicin i Malmö som ska utvärderas först.
Inför uppstartsmötet med Skånes Universitetssjukhus har vi pratat med Njurförbundet Sydsverige, en av våra medlemsorganisationer.
Vi på Funktionsrätt Skåne tycker att det är bra att frågan om sjuk- och aktivitetsersättning vid ideella åtaganden utreds. Det är viktigt att klargöra vad som gäller för att undvika den osäkerhet kring ideellt arbete som finns idag.
Njurmedicin blir den första verksamheten inom Skånes universitetssjukhus som utvärderas av Funktionsrätt Skåne inom projekt Perspektiva. Syftet med utvärderingen är att se hur Njurmedicin arbetar med personcentrerad vård.
Funktionsrätt Skåne
Skip to content