Funktionsrätt Skåne är en idéburen samarbetsorganisation för Skånes funktionshinderrörelse.

Lyssna på digital paneldiskussion under Almedalen 2021

Under Almedalsveckan arrangerar Medtech4Health tillsammans med Funktionsrätt Skåne, Innovation Skåne, Begripsam och projektet CoDeAc en digital paneldiskussion med titeln:
Ökade krav på samverkan med slutanvändaren – hur kan det fungera i innovationsekosystemet?

E-hälsolösningar blir allt viktigare för patienten och för hälso- och sjukvården, men utformas lösningarna på ett sätt som ökar tillgängligheten för användaren? Sker verkligen utvecklingen i samskapande med slutanvändaren för att förbättra användbarheten och i enlighet med MDR? Kan vi hitta lösningar kring användarmedverkan i innovationsekosystemet?

Detta är frågor som vi ställer oss under en direktsänd paneldiskussion med Fred Kjellsson, innovation manager på Innovation Skåne, Thomas P Larsson, verksamhetschef vid Funktionsrätt Skåne, Stefan Johansson från Begripsam, Catharina Gustavsson, projektledare i CoDeAc samt Björn Eriksson, generaldirektör på Läkemedelsverket. Debatten modereras av Jenny Christensson, projektledare på Medtech4Health.

Det Medicintekniska direktivet (MDR), som började gälla under maj 2021, ställer ökade krav på e-hälsolösningar. Samtidigt visar forskning från projektet CoDeAc att granskade e-hälsolösningar ofta inte ens uppfyller lagstadgade krav på tillgänglighet och inte sällan anses de vara dåligt utformade och krångliga av användarna. Här finns en stor förbättringspotential.

I projektet CoDeAc har Begripsam och Funktionsrätt Skåne utvecklat en modell för användarmedverkan, som bygger vidare på ett tidigare arbete inom EU. CoDeAcs modell visar hur företag som omfattas av MDR rent praktiskt kan gå tillväga i ett samarbete med användarna. MDR ställer ökade krav på samverkan med slutanvändare. Detta kan inordnas i innovationsekosystemet och på detta seminarium diskuterar vi hur det kan gå till. Vi presenterar modellen för samverkan och Innovation Skåne visar exempel på hur den kan användas. Arbetet bedrivs i Medtech4Healths nationella utvecklingsprojekt för Implementation (NUP Implementation).

När? 6 juli kl. 13:00 – 14:00

Var? Länk till Zoom läggs ut på nedan länk:
Almedalsveckan Play – Den demokratiska mötesplatsen för alla

Övrig info: Eventet kommer att syntolkas, teckenspråkstolkas, livetextas och webbsändas i Zoom.
Event-ID
61539

Varmt välkommen!

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Fler aktuella projekt

Den 21 februari anordnade Funktionsrätt Skåne ett 2 timmars slut-webbinarium tillsammans med Begripsam och Freja eID. Webbinariumet innehöll presentation, slutsats och viktiga insikter som synliggjorts i projektet – Betala med ansiktet som finansierats av Post- och telestyrelsen, PTS.
Funktionsrätt Skåne utgår från att produkter och tjänster blir bättre om användare är med och bidrar med sina levda erfarenheter, behov och ideér. Guiden för användarmedverkan har vi på Funktionsrätt Skåne arbetat fram i samarbete med Innovation Skåne, Rise, Begripsam och CoDeAc. Erfarenheter från tidigare projekt där våra medlemmar har varit delaktiga har används som grund för guiden.
Den 24 augusti 2022 föreläser Thomas Larsson, Fuktionsrätt Skåne om brukar- och patientinvolvering på en medicintekninsk mässa i Göteborg. Inom ramen för Medtech4health pratar Thomas om hur man involverar personer med egen erfarenhet i ämnet och hur personer med funktionsnedsättning tillför ett extremanvändarperspektiv.
Innovation Skåne har bjudit in oss att vara delaktiga i ett projekt som kallas Digi Health. I projektet samarbetar små och medelstora företag, vårdgivare och kunskapspartners för att testa och utveckla nya tjänster. Målet är att med innovationsstöd bidra till att vårdgivarna får tillgång till bättre vårdtjänster.  Men även att bidra i utvecklingen av små och medelstora företags nya digitala hälsotjänster. Målen leder i sin tur till ökad digitalisering och hållbarhet samt fler arbetstillfällen.
Funktionsrätt Skåne
Skip to content