Funktionsrätt Skåne är en idéburen samarbetsorganisation för Skånes funktionshinderrörelse.

Arbetar du med att utveckla produkter och tjänster av något slag? Då föreslår vi att du i ett tidigt skede pratar med några extremanvändare. Extremanvändare är de som ger dig allra mest insikter. I filmen nedan berättar Stefan Johansson, forskare och vd för Begripsam, när han berättar om extremanvändare och varför det är så viktigt att lyssna på dem.

Ladda sedan ner vår guide för Användarmedverkan och lär dig hur du bäst arbetar med extremanvändare.

Facebook
LinkedIn
Email

Fler aktuella projekt

Hur skapas en vård där barn och deras familjer känner sig trygga, delaktiga och sedda? Detta har varit en central fråga när Barnkirurgi i Lund utvärderats inom arvsfondsprojektet Perspektiva.
Nu är vår utvärdering av Thorax i Lund klar. Den beskriver genomgående ett gott bemötande från personalen, särskilt i den direkta vårdsituationen där patienterna känner sig sedda och omhändertagna.
Utvärderingen av Njurmedicin i Malmö är klar. Det är den första utvärderingen vi slutfört inom Perspektiva.
I veckan hade vi startmöte för Barnkirurgi i Lund, vår nästa utvärdering inom arvsfondsprojektet Perspektiva.
Funktionsrätt Skåne
Skip to content